New post

od początku
Śledź
1939live
Śledź Polsat
Viasat History

Albert Einstein

Autor teorii względności. Najbardziej znany ze względu na wzór E=MC2, który został nazwany "najsłynniejszym równaniem na świecie".

Albert Einstein

Autor teorii względności. Najbardziej znany ze względu na wzór E=MC2, który został nazwany "najsłynniejszym równaniem na świecie".

Czytając Twoją słodką notatkę, poczułem jak wiele gorzkich uczuć, które dotychczas były nierozerwalnie związane z myślami o Europie, zanika. Po sześciu długich latach nieobecności, pragnienie postawienia stopy z powrotem na znanej ziemi, jest ogromne. Ale jestem jak starsza pani w sukni z tak ozdobnym trenem, że nie odważy się wstać, jeśli już uda jej się usiąść.

Gdyby nie gazety i niezliczone listy, prawie nie wiedziałbym, że żyję w czasach, kiedy ludzka nieudolność i okrucieństwo osiągają przerażający poziom. Może kiedyś nadejdzie czas, kiedy samotność zostanie właściwie rozpoznana i doceniona jako nauczycielka osobowości. Ludzie Wschodu już dawno to wiedzą. Osoba, która doświadczyła samotności, nie stanie się tak łatwo ofiarą masowej sugestii.

W naszych czasach pojawiło się wiele genialnych umysłów, których wynalazki mogą znacznie ułatwić nam życie. Już przemierzamy oceany, używając siły maszyn i korzystamy z energii mechanicznej, która może w końcu wyzwolić ludzkość od ciężkiej pracy fizycznej. Nauczyliśmy się latać i z łatwością komunikować pomiędzy jednym krańcem świata a drugim, wykorzystując fale elektromagnetyczne. Zobacz więcej

Szanowny Panie! 

Prace poczynione w ostatnim czasie przez E. FermiEnrico Fermi, włoski fizyk i L. SzilardaLeo Szilard, niemiecki fizyk, o których dowiedziałem się z manuskryptu, pozwalają mi oczekiwać, że w bliskiej przyszłości uran może stać się nowym, ważnym źródłem energii. Niektóre kwestie nakazują czujność i, w razie potrzeby, szybkie działanie ze strony administracji. W związku z tym jestem przekonany, że moim obowiązkiem jest zwrócić Pana uwagę na następujące fakty:

W ciągu ostatnich czterech miesięcy stało się prawdopodobne – za sprawą pracy zarówno Joliota we Francji, jak i Fermi i Szilarda w Ameryce – że być może uda się stworzyć jądrową reakcję łańcuchową w dużej masie uranu, dzięki której powstaną ogromne ilości energii i duża liczba nowych pierwiastków podobnych do radu. Teraz  wygląda na to, że to już prawie pewne, że uda się to osiągnąć w najbliższej przyszłości. Zobacz więcej