New post

od początku
Śledź
1939live
Śledź Polsat
Viasat History

Bertolt Brecht

Scenarzysta i teoretyk teatralny, założyciel Berliner Ensemble w Berlinie. Autor sztuk takich jak: “Opera za trzy grosze”, “Matka Courage i jej dzieci” i “Kaukaskie koło kredowe”.

Bertolt Brecht

Scenarzysta i teoretyk teatralny, założyciel Berliner Ensemble w Berlinie. Autor sztuk takich jak: “Opera za trzy grosze”, “Matka Courage i jej dzieci” i “Kaukaskie koło kredowe”.

Rosyjska inwazja na Polskę przebiegła w iście napoleońskim stylu. Nie było żadnej propagandy wojennej, nie przygotowywano "opinii publicznej", żadnych komisji, debat, zatwierdzania. Rząd wydał dekret. Komitety w całym kraju zaakceptowały go. Komunikaty są tworzone tak, aby współgrać z decyzjami centralnymi. W cieniu wielkich zmagań okupowane są dwie prowincje, które wcześniej należały do Imperium Rosyjskiego.

Rozważania dyplomatyczne? Zanim wielka armia zostaje uruchomiona, wielkie imperium słyszy to, co tylko Europa, kapitalistyczna Europa, powinna usłyszeć. Tekst brzmi, jakby go napisał Hitler. A jednak odbiera mu to powód do wojny. Armia Czerwona wkracza do Europy.

13:30

Mamy czwarty rozbiór Polski, nie obowiązuje już hasło: "ZSRR nie potrzebuje stawiać nogi na obcej ziemi", a "braterstwo krwi", wyzwolenie "braci" (słowiańskiego pochodzenia) i cała ta nacjonalistyczna terminologia okazują się zwykłą faszystowską hipokryzją. To się odnosi zarówno do niemieckich faszystów, jak i do wojsk radzieckich.

12:30

Sowiecka inwazja na Polskę, poprzedzona sensacyjnym artykułem w „Prawdzie”, w którym klęskę militarną Polski przypisuje się dyskryminacji mniejszości, w pierwszej kolejności budzi obawy, że ZSRR może przystąpić do wojny po stronie Niemiec. Wydaje się, że tak się nie stanie. Oczywiście w takiej sytuacji Hitler wiele traci. Neutralność Bałkanów jest do utrzymania. 

Dostęp do Rumunii dla Hitlera - zablokowany. Neutralność Węgier zyskuje pewne poparcie. Włochy również trzymane są w szachu. Hitler nie jest już w stanie osiągnąć swoich celów militarnych w Polsce. Ponadto niemiecka burżuazja nabiera coraz więcej podejrzeń wobec Hitlera. Robotnicy coraz częściej stają się jedynymi sojusznikami ZSRR, jako klasa, która naprawdę może przypieczętować sojusz. (Wojna z ZSRR byłaby okropna. Slogan: "ZSRR musi uwolnić Niemców od Hitlera poprzez wojnę z Niemcami" dużo łatwiej głosić w Sztokholmie niż w Berlinie). Ale nadal bardzo trudno pogodzić się z nagą prawdą, która wyłania się zza kolejno spadających ideologicznych zasłon. 

H.G. Wells publikuje przemówienie, które miał wygłosić podczas kongresu PEN Clubu. Doprawdy, co za ignorant! Uważa Hitlera i Mussoliniego za głupich pisarzy. A przecież brak talentu literackiego może sprawić, że nawet najmądrzejsza osoba będzie sprawiać wrażenie głupiej. Wells jest uosobieniem czegoś odwrotnego. Dzięki odrobinie literackiego sprytu i talentowi do zmyślania udaje mu się sprawiać wrażenie osoby inteligentnej. Zobacz więcej

Zanurzam się w PandorzeGoethego i znów jestem porażony Pieśniami Pasterza. Sposób w jaki dystyngowane i prymitywne łączą się tutaj!

 

Kim będzie pasterz

Długi czas ma

Pozwól mu liczyć gwiazdy co świecą

Pozwól by dmuchnął na liść

 

Ponownie i ponownie dłoń pogrąża się w głębi, wydobywając coś, z czego część ucieka, ale coś pozostaje, całkowicie wyobcowane w nowym towarzystwie. Gładkość strumienia wydobywa jego głębię.

Niemcy zajęli Warszawę. Kampania trwała osiem dni i siły zachodnie, jak przewidział to Hitler, nie interweniowały. Ale Hitler jest zgubiony, jeśli siły zachodnie nie skapitulują i nie zawrą pokoju (co uczynią). Jego wojna jest pod kontrolą, wszystko co może zrobić, to przedrzeć się lub głodować. Oczywiście, ulotki Chamberlaina nie doprowadzą do rewolucji w Niemczech. To dziecinne złudzenie, jeśli nie zwykłe mydlenie oczu. Szwedzka gazeta relacjonuje, że dopiero po doniesieniach o zwycięstwach można było usłyszeć w berlińskich restauracjach ludzi pozdrawiających się «heil Hitler».  Zobacz więcej

Mało kto uświadamia sobie, jak niezwykła jest ta wojna. Francuskie dowództwo wojskowe twierdzi, że doszło do starć z wrogiem w okolicach Saarbrucken. Niemcy dementują te potworne doniesienia. Anglicy rozrzucają ulotki, naruszając tym samym neutralność Holandii, ale nikt do nich nie strzela. Mussolini milczy. Ale jak tu wierzyć w zdradę, skoro nie wiadomo, jaka jest jej cena? Niemcy coraz bardziej zdecydowanie oświadczaja, że Rosjanie są bliscy nawiązania z nimi militarnej współpracy. Ten nonsens jest chętnie rozpowszechniany. Faktem jest, że pakt rosyjsko-niemiecki wiele by wyjaśniał. Mamy do czynienia z wojną między krajami imperialistycznymi. Mamy Niemcy w roli agresora i podżegacza. Mamy agresywny kapitalizm przeciwko kapitalizmowi obronnemu. Państwa centralne potrzebują wojny, aby prowadzić nowe podboje, Zachód potrzebuje wojny, aby bronić dotychczasowych zdobyczy. A barbarzyństwa mamy wokół wystarczająco dużo, by barbarzyństwo hulało w najlepsze. Związek Radziecki mógłby przystąpić do wojny tylko po stronie Zachodu, byłaby to “kwestia państwowa”, przypominałoby to sposób w jaki partie socjaldemokratyczne uwikłały się w I wojnę światową, bardziej polityka siły i uczestnictwo w rozliczeniach pomiędzy kapitalistami niż trzymanie się z daleka. Jak na moje ucho, poprawia się narracja wojennej propagandy. Brytyjscy laburzyści są “z Chamberlainem, ale nie dla Chamberlaina”, Niemcy mogą być “przeciw Hitlerowi, ale nie za Chamberlainem” itd. A ZSRR może czekać aż pojawią się narody, z którymi będzie można wejść w sojusz. Zamiast rządów. Ale to jest ryzykowna gra. Dlatego ogólne porozumienie państw kapitalistycznych wydaje się bardziej prawdopodobne. Straszne, w tej wojnie nikt nie walczy… w prasie szwedzkiej nie padło do tej pory ani słowo o tym, że ani jeden pocisk nie został wystrzelony na zachodzie. Wedle doniesień niemieckich cztery bomby z angielskich bombowców spadły poza Willhelmshaven. Esbjerg zbombardowane “przez nieznany samolot”. Angielski parowiec pasażerski storpedowany na zachód od Hebryd. Jedyna rzecz zrzucana nad zachodnimi Niemcami to ulotki. I ze wszystkich zakątków globu docierają deklaracje o neutralności, co sprawia wrażenie izolacji Hitlera, ale tak naprawdę izoluje jedynie jego wojnę unicestwiającą Polskę. Kolejny gangster siedzi uśmiechnięty na osi i gra neutralnego “by zapobiec rozprzestrzenianiu się wojny”. Wojny, która jest dość mała. Nawet wojna w Polsce składa się wyłącznie z sukcesów niemieckich. Polska nie walczy wcale. Robi się wszystko, żeby doprowadzić do konferencji. Hitler podbija wystarczająco duże tereny, by móc wycofać się na własnych warunkach.

Byłem raczej przekonany, że Anglicy wycofają się w ostatniej chwili. Ale wydaje się, że Churchill nie odpuścił. Teraz pytanie brzmi, czy rzeczywiście będą walczyć. Cała machina prawdopodobnie będzie bardzo trudna do uruchomienia. Hitler wkrótce osiągnie fait accompli na Wschodzie i wtedy być może będą w końcu negocjować. Sytuacja prawna jest taka, że w Polsce formalnie panuje pokój, a ludzie walczą, podczas gdy na Zachodzie wojna została wypowiedziana, a panuje pokój.

18:15

Dopiero wieczorem, po nadejściu wiadomości z brytyjskiego radia o posiedzeniu Izby Gmin, dotarła do wszystkich tragiczna prawda. Straszne widowisko, nawet jeśli to był dopiero pierwszy, najłagodniejszy akt. To rząd niemiecki chce wojny, nie Niemcy. Rządy francuski i brytyjski nie chcą wojny, ale Francuzi i Anglicy chcą, by powstrzymać Hitlera.

19:00

Wieczorem radio angielskie zaczynało już dyskutować kwestię odpowiedzialności za wojnę. Niemcom wolno było usłyszeć, że “zaskakująco szczodre propozycje” Hitlera nigdy nie zostały złożone. 

Następnie po stronie niemieckiej więcej wojennych marszy, tworzących nastrój do umierania, na falach angielskich instrukcje dla ludności i ewakuacja 3 milionów ludzi z Londynu.

11:25

O 8:45 Niemcy ostrzegają wszystkich zachowujących neutralność przed przelotami nad polskim terytorium. Hitler przemawia do Wehrmachtu. W międzyczasie melancholijne marsze, którymi niemieccy militaryści lubią poprzedzać swoje rzezie. Potem jazz. Po stronie niemieckiej marsze.