New post

od początku
Śledź
1939live
Śledź Polsat
Viasat History

Edouard Daladier

Służył jako Minister ds. Sił Zbrojnych Francji w latach 1936-1940 i ponownie jako premier w 1938. Razem z Nevillem Chamberlainem, Benito Mussoliimi i Adolfem Hitlerem podpisał układ monachijski w 1938 dający Niemcom kontrolę nad krajem Sudetów.

Edouard Daladier

Służył jako Minister ds. Sił Zbrojnych Francji w latach 1936-1940 i ponownie jako premier w 1938. Razem z Nevillem Chamberlainem, Benito Mussoliimi i Adolfem Hitlerem podpisał układ monachijski w 1938 dający Niemcom kontrolę nad krajem Sudetów.

Prowadzimy wojnę, ponieważ nie chcemy dopuścić do zniewolenia Francji. W jej wyzwolenie zaangażujemy wszystkie nasze siły. Będziemy nadal podejmować wszelkie środki wewnętrzne, dyscyplinarne i gospodarcze, tak aby cały kraj uczestniczył we wspólnym wysiłku. Nie pozwolimy, aby jedni bogacili się, a inni oddawali życie. Jesteśmy spokojni i stanowczy. Nie prześladuje nas, tak jak naszych wrogów, lęk przed długą wojną. Interesuje nas tylko jedno: absolutne zwycięstwo. To zwycięstwo uznamy za absolutne tylko wtedy, gdy będziemy w stanie zbudować pokój na solidnych podstawach, tylko wtedy, gdy będziemy mogli w końcu zapewnić Francji całkowite bezpieczeństwo, którego nam brakuje od trzech lat z powodu hitlerowskich planów.

Podziwiałem cichą odwagę i zapał naszych żołnierzy. Czułem się pośród nich jak ich ojciec i towarzysz. Przyglądałem się im z czułością i dumą. Oni naprawdę wiedzą, dlaczego walczą.

Walczą, bo wojna została nam narzucona przez Niemcy, które przez ostatnie trzy lata, zżerane rozbuchanymi ambicjami, ani na jeden dzień nie dały Europie odetchnąć od poczucia zagrożenia. Chcą skończyć z życiem pod dyktando ciągłego strachu i nieustannych alarmów. Trzy razy w ciągu roku musieliśmy uciekać się do mobilizacji naszych sił zbrojnych, odrywając rolników od ziemi, paraliżując funkcjonowanie gospodarki i zakłócając życie w gospodarstwach domowych. Żołnierze walczą, ponieważ nie godzą się, aby Francja została zmiażdżona pod rządami terroru i moralnej degradacji, które Hitler już teraz narzuca tak wielu oszukanym i umęczonym narodom. Terror panuje w Niemczech od lat. Najpierw dotknął Austrię i Czechosłowację; dziś celem stała się Polska.

Szanowny Panie Prezydencie!

Rozumiem Pańskie obawy. Ja także nigdy nie lekceważyłem wielkich zobowiązań spoczywających na ludziach kierujących losami narodów. Jako dawny żołnierz frontowy znam, tak jak i Pan, okropieństwa wojny. To doświadczenie i ta wiedza powodowały, że uczciwie i z honorem dążyłem do usunięcia wszystkich kwestii spornych między naszymi narodami. Naród francuski wiedział, mówiłem o tym otwarcie, że jedynym warunkiem jest tu zwrot Doliny Saary. Zobacz więcej