New post

od początku
Śledź
1939live
Śledź Polsat
Viasat History

George Orwell

Najbardziej znany za powieść alegoryczną "Folark Zwierzęcy" (1945) i powieść dystopijną "1984" (1949). W 1939 powrócił do Wielkiej Brytanii po walce w hiszpańskiej wojnie domowej i pracował nad pierwszym zbiorem esejów "Inside the whale".

George Orwell

Najbardziej znany za powieść alegoryczną "Folark Zwierzęcy" (1945) i powieść dystopijną "1984" (1949). W 1939 powrócił do Wielkiej Brytanii po walce w hiszpańskiej wojnie domowej i pracował nad pierwszym zbiorem esejów "Inside the whale".

W nocy padało, w ciągu dnia pochmurno i duszno. Po południu raz czy dwa spadł lekki deszczyk. Ziemia wciąż jest bardzo sucha kilka centymetrów pod powierzchnią. Przekopałem cały ogród kwiatowy poza małymi rabatkami. Gdy ziemia osiądzie, będzie można zasadzić nowe kwiaty.

Pogoda ładna, bez wiatru. Dość ciepło. Dalej wyrywam chwasty. Dotarłem już prawie do treliażu. Biała róża ma się dobrze. Podsypałem brokuły azotanem potasu. Zebrałem więcej jabłek. Na drzewie zostało jeszcze 5–8 kilo, ale nie wiadomo, ile jeszcze wyrośnie. Zostawiam tylko te duże.

  • N. Henderson wrócił do Berlina z odpowiedzią rządu brytyjskiego. Parlament spotka się dziś po południu i prawdopodobnie wtedy dowiemy się czegoś więcej. 
  • Ćwiczenia ewakuacyjne w szkole zakończone sukcesem. Dzieci mają chodzić do szkoły, mimo że trwa teraz przerwa. 
  • Japoński rząd podał się do dymisji w związku z podpisaniem paktu Ribbentrop-Mołotow. Japońska polityka będzie od teraz pro-brytyjska. 

Nie byłem w stanie pisać pamiętnika, ponieważ byłem w rozjazdach. Zapisałem tylko liczbę jajek w zeszycie, ale zdaje się, że część mi umknęła. Typowo jesienna aura, choć ostatnimi czasy o poranku nie ma mgły. Noce przejrzyste, księżyc rozświetla niebo. Niedawno była pełnia. Liście zaczynają powoli żółknąć.

Poranek chłodny i mglisty. W ciągu dnia słonecznie, ale nie za ciepło. Po południu prysznic. 

Spaliłem ostatnią partię grochu i przekopałem poletko. Umówiłem się na sprzedaż kur z 8 marca za 5/6 za sztukę (zapłaciłem za nie 4/6). 

11 jajek. Sprzedałem 20 za 3 szylingi. Łączny utarg z tego tygodnia: 60.

14:45

Najwyraźniej dzisiaj od jedenastej rano jesteśmy w stanie wojny. Nie było odpowiedzi od niemieckiego rządu na żądanie opuszczenia ziem polskich.

Żadnych pewnych wiadomości, jakie operacje militarne mają aktualnie miejsce. Niemcy wzięli Gdańsk i atakują korytarz z czterech punktów na północy i południu. Poza tym tylko zwyczajowe informacje na temat nalotów, liczby zestrzelonych samolotów itd. Z doniesień Sunday Express i innych wydaje się jasne, że pierwsze działania podjęły już siły brytyjskie we Francji. Z Waterloo ciągle odjeżdżają oddziały z pełnym wyposażeniem, ale na razie niewielkie. Zobacz więcej

17:00

Rezerwiści marynarki wraz z resztą armii i rezerwistami R.A.F. zmobilizowani. Ewakuacja dzieci itd. rozpoczyna się dziś, obejmuje 3 miliony ludzi i przewiduje się, że potrwa 3 dni [Radio, niedatowane].

16:10

Warunki Hitlera wobec Polski sprowadzają się do oddania Gdańska i plebiscytu w korytarzu, przeprowadzonego po roku i opartego na warunkach z roku 1918. Niejasności dotyczą momentu, kiedy warunki były przedstawione, skoro odpowiedź miała być udzielona do nocy 30.08.1939, H. twierdzi, że zostały odrzucone. [Daily Telegraph].

15:50

Dziś rano rozpoczęła się inwazja na Polskę. Warszawa zbombardowana. W Anglii ogłoszona mobilizacja powszechna. We Francji to samo plus stan wojenny. [Radio]

Warunki Hitlera wobec Polski sprowadzają się do oddania Gdańska i plebiscytu w korytarzu, przeprowadzonego po roku i opartego na warunkach z roku 1918. Niejasności dotyczą momentu, kiedy warunki były przedstawione, skoro odpowiedź miała być udzielona do nocy 30.08.1939, H. twierdzi, że zostały odrzucone. [Daily Telegraph]

Nie ma jeszcze jasności co do znaczenia paktu rosyjsko-niemieckiego. Gazety lewicowe nadal sugerują, że nie jest on taki ważny, ale wydaje się, że generalnie uważa się za pewnik, że Rosja dostarczy Niemcom surowce. Możliwe też, że został ubity interes na dużą skalę - sprowadzałby się do oddania Europy Niemcom, a Azji Rosji. Mołotow ma wkrótce wydać oświadczenie. Jest jasne, że Rosjanie będą chcieli powiedzieć, przynajmniej na początku, że Brytyjczycy grali na dwie strony i tak naprawdę nie chcieli paktu anglo-francusko-rosyjskiego. Zobacz więcej

Ustawa o Uprawnieniach Nadzwyczajnych została przyjęta najwyraźniej bez większych problemów. Zawiera klauzule umożliwiające areszt prewencyjny, przeszukanie bez nakazu oraz proces na posiedzeniu niejawnym. Ale jeszcze bez poboru do przemysłu.

Moskiewskie lotnisko na przybycie Ribbentropa zostało ozdobione swastykami. Manchester Guardian dodaje, że zostały tak przysłonięte, żeby je ukryć przed resztą Moskwy.

Gorąco. Posadziłem dwa rzędy porów (około 75 sadzonek). Wychodzą ostróżki w pięciu różnych kolorach. 

9 jajek (4 małe).

16:00

Pakt rosyjsko-niemiecki podpisany. Warunki podane w Berlinie (plik Wojna itp.) sugerują ścisły pakt bez prawa wypowiedzenia. Wiadomości radiowe z dzisiejszego wieczoru z Moskwy potwierdzają te wiadomości. Oficjalne oświadczenie z Moskwy, że „wrogowie obu krajów” próbowali skłócić Rosję i Niemcy. Ambasador brytyjski zostaje wezwany do Hitlera i słyszy, że żadne nasze działania nie mogą wpłynąć na niemiecką decyzję. Japońska opinia publiczna wyraźnie rozgniewana niemiecką dezercją z paktu antykominternowskiego, opinia hiszpańska (Franco) podobna. Mówi się, że Rumunia zadeklarowała neutralność. Przemówienie Chamberlaina, jak podaje radio, bardzo mocne i raczej nie pozostawia furtki na wycofanie się z obietnicy pomocy Polakom. Dzisiaj Eileen podczas wizyty w M. W. [3] odniosła wrażenie, że wojna jest niemal pewna. Policja przyszła dziś rano, by zorganizować zakwaterowanie dla żołnierzy. Jacyś ludzie (obcokrajowcy) przybyli po południu w poszukiwaniu pokojów - druga grupa w ciągu trzech dni. Pomimo uważnego nadstawiania uszu w pubach, nie słyszy się żadnych spontanicznych komentarzy czy w ogóle oznak najmniejszego zainteresowania sytuacją, chociaż prawie każdy, kogo się zapyta, twierdzi, że do wojny dojdzie. [The Times; Daily Telegraph; News Chronicle; Manchester Guardian; Daily Express; Daily Herald; Daily Mail; London Evening News]

Gorąco. Czerwienią się jeżyny. Znalazłem kilka grzybów. Większość zbóż już skoszono, wszyscy pracują szybko, żeby zebrać to, co pozostało, dopóki jest jeszcze dobra pogoda. Stada kuropatw są przeważnie duże (8–12 ptaków), ale pisklęta wydają się raczej małe. Widziałem ptaka, którego nie mogę rozpoznać. Kolorem i sposobem lotu przypominał kokoszkę, ale wydaje się, że nie była to kokoszka - za dobrze latał, zbyt łatwo się wznosił, poza tym w okolicy nie ma wody. Ten ptak przypomina bażanta, ale na pewno nie jest z rodziny bażantowatych.