New post

od początku
Śledź
1939live
Śledź Polsat
Viasat History

Ignacy Mościcki

Najdłużej służący prezydent w historii Polski: zajmował stanowisko od 1926 do 1939.

Ignacy Mościcki

Najdłużej służący prezydent w historii Polski: zajmował stanowisko od 1926 do 1939.

Wczorajsze wiadomości, że tak powiem, ostateczne: prezydent Mościcki internowany w Rumunii, w Paryżu powstał jakiś „rząd” z „prezydentem” Raczkiewiczem i ministrem spraw zagranicznych Zaleskim. O to jest teraz Polska. Co się stało z Beckiem, nie wiem. Ale nic nie słychać, by ktoś z tych ludzi popełnił samobójstwo.

Do Warszawy dotąd jeszcze nie wydają przepustek. A świat trwa, słońce ogrzewa to powietrze już mroźne, dwa szczeniaki tarzają się po piasku przed domem.

Ignacy MościckiPrezydent Polski

Otrzymałem telegram, w którym piszesz, że w wyniku bombardowania przez niemieckie bombowce polskich miast i wsi, w których nie ma obiektów wojskowych, zginęło lub zostało rannych tysiące polskich cywilów.

Miałem nadzieję, że strony walczące, które w odpowiedzi na mój apel z dnia 1 września zapewniły mnie o zamiarze ograniczenia działań sił lotniczych do obiektów wojskowych, dotrzymają swych zobowiązań i oszczędzą światu widoku bombardowanych miast i wsi i rzezi tysięcy niewinnych i bezbronnych mężczyzn, kobiet i dzieci.

Mając na uwadze los setek tysięcy istnień ludzkich, wyrażam szczerą nadzieję, że rządy tych krajów zakażą swym wojskom bombardowania bezbronnych cywilów z powietrza oraz że podjęte zostaną działania mające na celu zagwarantowanie, by ich siły powietrzne okazały szacunek dla życia cywilów, czego oczekiwano od nich w związku z obietnicami danymi w odpowiedzi na mój apel z 1 września.

09:30

NIEMCY ROZPOCZĘLI WOJNĘ

Odezwa P. Prezydenta Rzeczypospolitej do Narodu Polskiego

Obywatele Rzeczypospolitej!

Nocy dzisiejszej odwieczny wróg nasz rozpoczął działania zaczepne wobec Państwa Polskiego, co stwierdzam wobec Boga i historii.

W tej chwili dziejowej zwracam się do wszystkich Obywateli Państwa w głębokim przeświadczeniu, że cały Naród w obronie swojej wolności, niepodległości i honoru skupi się dokoła Wodza Naczelnego i Sił Zbrojnych, oraz da godną odpowiedź napastnikowi jak się to już nieraz działo w historii stosunków polsko-niemieckich.

Caly Naród Polski, pobłogosławiony przez Boga, w walce o swoja święta i słuszna sprawę, zjednoczony z armią pójdzie ramię przy ramieniu do boju i pełnego zwycięstwa.

Oczywista powaga zaistniałego kryzysu nakłada na wszystkich obowiązek szybkiego rozważenia wszelkich możliwych środków, które mogłyby zapobiec wybuchowi wojny powszechnej. Mając to na uwadze, wydaję się być uprawniony do zaproponowania, by zostały rozpatrzone pewne możliwe

sposoby rozwiązania kryzysu. Spór między rządem polskim a rządem Rzeszy Niemieckiej mógłby być przedmiotem rozmów dwustronnych. Gdyby okazało się to niemożliwe, lub niewykonalne, pozostawałoby rozwiązanie drugie, czyli przedłożenie kwestii spornych do arbitrażu. Trzeci sposób to postępowanie pokojowe prowadzone z pomocą trzeciej niezainteresowanej strony. Byłoby wskazane, żeby, by strony skorzystały z usług jednego z państw tradycyjnie neutralnych lub państwa z półkuli zachodniej nie zajmującego stanowiska w sprawie obecnego kryzysu.

Gdyby zdecydował Pan spróbować jednego z tych sposobów, może Pan liczyć na rzeczywiste i pełne zrozumienie Stanów Zjednoczonych i narodu amerykańskiego. Apeluję do Pana, tak jak zaapelowałem do rządu Niemieckiej Rzeszy o powstrzymanie się od jakichkolwiek wrogich poczynań.