New post

od początku
Śledź
1939live
Śledź Polsat
Viasat History

Sekretarz stanu USA Cordell Hull przedstawił stanowisko amerykańskie, zgodnie z którym Polska padła ofiarą ataku. Rząd amerykański będzie w dalszym ciągu utrzymywał relacje dyplomatyczne z Rządem RP na Emigracji przebywającym obecnie we Francji.

Sekretarz stanu Hull zignorował stanowisko Niemiec i Związku Radzieckiego, że rozbiór Polski jest faktem dokonanym, twierdząc, że samo zajęcie terytorium nie przekreśla prawnego istnienia rządu. W swym oświadczeniu odwołał się do paktu Brianda-Kellogga, nazywając Polskę ofiarą „siły będącej narzędziem polityki nacjonalistycznej”.

11:00

WIELKA BRYTANIA I FRANCJA W STANIE WOJNY O 6:00;

HITLER NIE ZAMIERZA PRZERYWAĆ ATAKU NA POLSKĘ;

CHAMBERLAIN WZYWA IMPERIUM DO WALKI

09:00

Premier Mussolini podjął dziś próbę wynegocjowania porozumienia celem zapobiegnięcia rozprzestrzenienia się konfliktu polsko-niemieckiego na cały kontynent.

Mówi się, że rozmowy ambasadorów Wielkiej Brytanii i Francji z włoskim ministrem spraw zagranicznych Galeazzo Ciano były bezpośrednio związane z włoską propozycją konferencji pięciu sił, o której mówili w Londynie premier Neville Chamberlain i minister spraw zagranicznych lord Halifax. 

Podczas spotkań dyplomatycznych rzekomo rozmawiano o możliwości powstrzymania konfliktu niemiecko-polskiego oraz osiągnięcia pokojowego porozumienia, jednak na razie brak jakichkolwiek oficjalnych informacji na ten temat.

12:30

Z samego rana paryżanie otrzymali wstrząsającą wiadomość o ataku Niemiec na Polskę oraz o zapowiedzianej na kolejny dzień powszechnej mobilizacji we Francji. Miasto przyjęło tę informację z odwagą i spokojem, choć był to dla nich niewątpliwie najczarniejszy dzień od czasów I wojny światowej.