New post

od początku
Śledź
1939live
Śledź Polsat
Viasat History

Podczas wczorajszego wystąpienia w Izbie Gmin premier potwierdził gotowość i determinację Wielkiej Brytanii, by położyć kres niemieckiej agresji. Chamberlain podkreślił, że zawarcie paktu Ribbentrop-Mołotow nie zmieni stosunku Wielkiej Brytanii do ostatnich wydarzeń. Premier odniósł się również do propozycji zawarcia „pokoju”, mówiąc, że nic nie skłoni jego kraju ani Francji do porzucenia celu, jaki przyświecał im, gdy przystępowały do konfliktu.

T.S. Elliott publikuje „Koty“

Zmarł Zygmunt Freud

09:15

Rosyjskie oddziały przekroczyły granicę Polski na całej jej długości. Polacy stawiają opór wobec, jak mówią, „rażącego aktu agresji“.

W nocie wręczonej polskiemu ambasadorowi w Moskwie rosyjski rząd oświadczył, że w związku z dezintegracją państwa polskiego uznano, że świętym obowiązkiem Sowietów jest obrona ich braci żyjących na terytorium Polski.

Okręt podwodny Oxley jest zatopiony przez HMS Triton

10:45

Z telefonu należy korzystać tylko w nagłych wypadkach. Sprawna i szybka komunikacja telefoniczna jest kluczowa dla naszej obrony. Nieuzasadnione korzystanie z telefonów może powodować opóźnienia w przekazywaniu ważnych komunikatów. Dla celów związanych z działaniami obronnymi tymczasowe odcięcie niektórych telefonów może okazać się niezbędne.

Wysyłanie telegramów również jest zarezerwowane tylko dla najpilniejszych sytuacji. Urzędy telegraficzne będą zajmować się przekazywaniem wiadomości rządowych. Przesyłana przez ciebie w ten sposób wiadomość może opóźnić dostarczenie ważniejszych komunikatów.

10:15

Od wczoraj brytyjski system obrony cywilnej działa na pełnych obrotach. Miejscowe władze otrzymały polecenie uruchomienia systemu ostrzegania o atakach lotniczych. Od tej pory syreny w fabrykach mogą być włączane jedynie w celu ostrzeżenie przed nalotami. W przypadku ostrzeżenia o ataku lotniczym z głośników wybrzmiewa sekwencja krótkich sygnałów. Koniec nalotu ogłasza się ciągłym dźwiękiem syreny trwającym dwie minuty.

09:00

Wczoraj tuż przed 6 rano Niemcy dokonały inwazji na Polskę. Niedługo później niemieckie bombowce rozpoczęły bombardowanie polskich miast, w tym Warszawy. Rządy Francji i Wielkiej Brytanii podjęły niezwłocznie decyzję o powszechnej mobilizacji.

O 18 odbyło się posiedzenie parlamentu, podczas którego premier oznajmił Izbie Gmin, że ambasadorzy Wielkiej Brytanii i Francji w Berlinie otrzymali polecenie przekazania rządowi Niemiec, że jeśli oddziały niemieckie nie zostaną natychmiastowo wycofane z terytorium Polski, Wielka Brytania i Francja wypełnią swoje zobowiązania sojusznicze wobec Polski.

Festiwal Filmowy w Cannes został odwołany

15:15

Jessica Stewart Dismorr popełniła samobójstwo

Z dzisiejszych doniesień nieoficjalnych, ale bardzo wiarygodnych źródeł niemieckich i węgierskich wynika, że w Bratysławie zostanie zakwaterowany dowóca wojsk niemieckich w ciągu najbliższych kilku dni. Do tej pory nie było w mieście takiego oficjela i nominacja ta, pamiętając, że koszary armii słowackiej były częściowo ewakuowane, aby zrobić miejsce dla oddziałów niemieckich, wzbudziła w Bratysławie obawy, że można się wkrótce spodziewać formalnej okupacji stolicy Słowacji.

Dodatkowo obawę tę potęguje fakt, że na ulicach Bratysławy widać coraz więcej niemieckich mundurów, chociaż wcześniej miasto było od nich wolne. Wielu Niemców, którzy są stałymi bywalcami bratysławskich kawiarni i widziani byli zawsze w ubraniach cywilnych, jest teraz widywanych w mundurach oficerskich, chociaż oficjalnie stacjonuje tu niewielu oficerów.

Teatr Hippodrome w Nowym Jorku zburzony

W ostatnich tygodniach liczba londyńczyków objętych planem ewakuacji na wypadek wojny została zwiększona do 230.000. To wynik decyzji, wedle której dzielnice nad Tamizą i tereny na granicach metropolii zaklasyfikowano jako raczej narażone zamiast jako neutralne. Niektóre miejsca tylko częściowo zostały włączone do planu ewakuacji, w efekcie jednak zmniejszyła się liczba kwater wokół Londynu i wzrósł popyt na nie. Wcześniejszy plan dla Londynu jest teraz poprawiany i uzupełniany.

Dziś wieczorem otwarto siódmy Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji. Zainaugurował go przemową Edoardo Alfieri, minister kultury ludowej. Pierwszy film, który miał być wyświetlony to Robert Koch, przysłany przez Niemcy. Głównym gościem ceremonii był doktor Goebbels, któremu akompaniowała grupa oficjeli oraz jego podsekretarz, Pan Dietrich. Tego ranka on i jego świta byli uroczyście konwojowani gondolami wzdłuż Canale Grande. Goebbels ma pozostać w Wenecji przez tydzień, z czego trzy dni przeznaczy na oficjalny program ceremonii i wizyt.

Włochy prezentują cztery nowe filmy na Festiwalu. Stany Zjednoczone w tym roku nie znajdują się wsród partycypujących w rezultacie problemów z płatnościami powstałych pomiędzy włoskim rządem a amerykańskimi producentami. Wielka Brytania przysłała trzy filmy: Mikado,Cztery Pióra i Young Man's Fancy. Pierwszy film brytyjski będzie wyświetlony w przyszłym tygodniu. Południowa Afryka przysłała The Golden Harvest of the Witwatersrand. Francja przysłała sześć filmów, podobnie Niemcy i Argentyna. Pozostałe kraje prezentujące się na Festiwalu: Japonia (cztery filmy), Holandia (jeden), Szwecja (trzy), Szwajcaria (dwa), Węgry (jeden) i Urugwaj (jeden). Przemysły filmowe Belgii, Egiptu, Indii, Rumunii i Hiszpanii będą reprezentowane tylko przez filmy dokumentalne.