New post

od początku
Śledź
1939live
Śledź Polsat
Viasat History

Virginia Woolf

Należy do najważniejszych XX-wiecznych autorów modernizmu; pionierka wykorzystania strumienia myśli jako narzędzia narracji. Autorka powieści takich jak "Pani Dalloway", "Do latarni morskej", "Orlando" i innych.

Virginia Woolf

Należy do najważniejszych XX-wiecznych autorów modernizmu; pionierka wykorzystania strumienia myśli jako narzędzia narracji. Autorka powieści takich jak "Pani Dalloway", "Do latarni morskej", "Orlando" i innych.

Nie, nie jestem pewna daty. Vita je tutaj lunch. Porzucę R. o 12 i poczytam coś prawdziwego. Nie mogę pozwolić, aby mózg przestał mi pracować. Krótkie celne notatki. Choć pod koniec książki mózg działa mi na zwolnionych obrotach, mogłabym z przyjemnością skrobnąć jakiś artykuł albo kawałek fikcji. Dlaczego by nie zrobić sobie przerwy? Czyż to właśnie nie moja sumienność zabiła “Lata”? Więc przerzucam się na Stevensona – “Dr Jekyll i Mr Hyde” – niezbyt mi się podoba. Bardzo ładna wrześniowa pogoda. Wiatr, ale piękne światło. A mnie się litery nie składają.

Właśnie przeczytałam 3 czy 4 rozdziały z “Charakterów” Teofrasta, dukając z greckiego na angielski; można by coś zanotować. Próbuję zakotwiczyć umysł w greckim. Nawet mi się to udaje. Jak zwykle, te greckie patyczki, lotki, i węgorze wpadają i wypadają. Nikt piszący po łacinie nie zwróciłby uwagi na to, że cham obudzony w środku nocy pamięta, co komu pożyczył. Grecy mają oko do szczegółów. Długą drogę trzeba pokonać, żeby przebrnąć przez Teofrasta i Platona. Ale rzecz jest warta wysiłku.

Póki co, zatopiono Athenię. Wydaje się to całkowicie bez znaczenia - niedbała rzeź. Jak wzięcie słoika w jedną rękę, młotka w drugą. Dlaczego trzeba to rozbić? Nikt nie wie. To uczucie jest inne niż wszystkie do tej pory. I cała krew została upuszczona ze zwykłego życia. Nie zezwala się na filmy ani teatry. Żadnych listów, z wyjątkiem zbłąkanych z Ameryki. Recenzowanie odrzucone przez Atlantic. Żadni przyjaciele nie piszą ani nie dzwonią. Tak, długa podróż morska, z nieznajomymi nawiązującymi rozmowę i wieloma drobnymi przeszkodami i planami, wydaje się najbliższa temu, co mogę uzyskać. Oczywiście cała moc twórcza odcięta. Idealna letnia pogoda. Zobacz więcej

Nasz pierwszy alarm powietrzny o 8:30 dziś rano. Ćwierkanie, które wślizguje się stopniowo, podczas gdy leżę w łóżku. Ubrałam się więc i wyszłam na taras z L. Czyste niebo. Wszystkie domki zamknięte. [Śniadanie. Wszystko jasne. Podczas przerwy nalot na Southwark. Żadnych wiadomości. Hepworthowie przyszli w poniedziałek. Raczej jak podróż morska. Wymuszona rozmowa. Nuda.] Wszystkie rzeczy straciły znaczenie. Prawie nie warto czytać gazet. B.B.C. daje wszelkie wiadomości dzień wcześniej. Pustka. Niewydolność. Równie dobrze mogę rejestrować te rzeczy. Zobacz więcej

17:20

Pakt rosyjski to przykra i nieprzewidziana niespodzianka. Jesteśmy jak stado owiec. Brak entuzjazmu. Cierpliwa konsternacja. Podejrzewam pragnienie "pozbycia się problemu". Zamów podwójne zapasy i węgiel.