New post

od początku
Śledź
1939live
Śledź Polsat
Viasat History

Wolfhilde von König

Dołączyła do Związku Niemieckich Dziewcząt w 1936 w wieku 10 lat.

Wolfhilde von König

Dołączyła do Związku Niemieckich Dziewcząt w 1936 w wieku 10 lat.

Kampania w Polsce zakończyła się. Dotychczasowe zdobycze - 450 tys. jeńców i 1200 sztuk broni wielkogabarytowej. Mussolini w swoim wystąpieniu ponownie wzywa zachodnie mocarstwa do rozsądku.

Przemówienie Führera w Gdańsku: ostatnia szansa na demokrację. Wyzwolony niemiecki Gdańsk owacjami powitał Adolfa Hitlera. 

15:15

Brześć Litewski upadł. Wkroczenie wojsk rosyjskich na terytorium Polski. Pierwsze spotkanie wojsk rosyjskich i niemieckich.

Vati dostał przepustkę na weekend. Odwiedził nas w prostym ciemnoszarym mundurze. Ledwo zdążył usiąść w wannie, gdy zadzwonił dzwonek. Przyszedł rozkaz. Sytuacja robi się poważna i Vati musi stawić się na polu bitwy. 

Niemiecka prasa ujawnia okropieństwa popełnione przez polskich maruderów niedaleko Bydgoszczy. Tysiące niewinnych Niemców było torturowanych przez Polaków na najokropniejsze sposoby, a następnie byli oni zamordowani.

Pierwsze po wakacjach spotkanie Heimnachmittag. Liesel zdała relację z postępów naszej armii w Polsce – jakże raduje się serce! Kraków upadł; linia frontu Führera przesunęła się aż pod Grudziądz. Polski rząd uciekł do Lublina. Niewiarygodne, ale prawdziwe! Liesel opowiadała o służbie na stacji kolejowej oraz o uchodźcach ze wschodu i zachodu, o ich trudzie i znoju, których była świadkiem. Co za szkoda, że my, młodsze przodowniczki, nie możemy jeszcze wypełniać takich obowiązków. 

Pojawiły się zarządzenia, by “napełniać worki z piaskiem”. Najpierw musieliśmy wydobyć piach z Izary. Właściciele domów pożyczyli nam szpadle i wiadra. Wiadra, gdy były pełne, tańczyły dziko i czasami koziołkowały, gdy furmanka jechała wyboistą drogą. Podczas pracy rozmawialiśmy o wprowadzeniu kartek na żywność i o obowiązku zaciemnienia okien. Jeszcze do tego nie przywykliśmy. Führer jest na froncie. Wschodni Górny Śląsk jest w niemieckich rękach.

11:00

Rozkaz wydany. Führer wezwał ludzi do broni, żeby chronić państwo niemieckie, naszą ojczyznę, bronić jej przed wrogiem. Führer przemawiał w wojskowym rynsztunku. W swojej wielkiej, historycznej mowie powiedział “niemiecka młodzież spełni powierzone jej zadania ze szczęśliwymi sercami”.

Te słowa uczyniły nas dumnymi i pewnymi co do nadchodzących czasów. 

Zastanawiam się, co ogłosi nasz Führer 1 września w parlamencie. Polskie akty agresji przeciwko ludności niemieckiej przybierają na sile. Na twarzach przechodniów na ulicach i ludzi w sklepach widać przerażenie i strach. Wszyscy martwią się o przyszłość: „wojna czy pokój“.

W wymianie listownej Adolfa Hitlera i premiera Francji, Daladiera, Führer znów tłumaczy, że Niemcy muszą odzyskać Gdańsk i korytarz. Polska mobilizuje 19 milionów żołnierzy i zrzuca bomby na niemieckie domy w Katowicach. Zjazd NSDAP odwołany.

09:20

Pakt o nieagresji między Rzeszą a Związkiem Radzieckim ma być zawarty. 23 sierpnia Ribbentrop leci do Moskwy na rozmowy z Mołotowem i Stalinem. To ważne porozumienie będzie obowiązywać 10 lat i zostanie podpisane 24 sierpnia.