New post

od początku
Śledź
1939live
Śledź Polsat
Viasat History

17:00

Dzisiaj także Rosjanie wmaszerowali do Polski, „aby doglądać interesów rosyjskiej mniejszości”. Polska jest teraz chyba zupełnie na kolanach. Zamierza oczywiście wysłać do Niemiec parlamentariusza.

Na froncie zachodnim nie dzieje się nic specjalnego, ale według dzisiejszych gazet Hitler przygotowuje jakąś ogromną ofensywę lotniczą na Wielką Brytanię. Na morzu jest niespokojnie; wybuchy min, torpedowania bez liku. Dopłynięcie do Niemiec jest chyba raczej wykluczone, jak sądzę.

Nasz pierwszy alarm powietrzny o 8:30 dziś rano. Ćwierkanie, które wślizguje się stopniowo, podczas gdy leżę w łóżku. Ubrałam się więc i wyszłam na taras z L. Czyste niebo. Wszystkie domki zamknięte. [Śniadanie. Wszystko jasne. Podczas przerwy nalot na Southwark. Żadnych wiadomości. Hepworthowie przyszli w poniedziałek. Raczej jak podróż morska. Wymuszona rozmowa. Nuda.] Wszystkie rzeczy straciły znaczenie. Prawie nie warto czytać gazet. B.B.C. daje wszelkie wiadomości dzień wcześniej. Pustka. Niewydolność. Równie dobrze mogę rejestrować te rzeczy. Zobacz więcej

Z przykrością informuję Izbę, że katastrofa może okazać się większych rozmiarów niż wskazywały wcześniejsze doniesienia. Na tyle, na ile udało się ustalić, na pokładzie było 1418 osób, z czego 315 załogi, a 1103 pasażerów, z których około 800 posiadało brytyjskie lub europejskie paszporty, a ponad 300 posiadało paszporty Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Potwierdzono już, że katastrofa była spowodowana atakiem łodzi podwodnej, bez ostrzeżenia. O godzinie 19.45 czasu lokalnego w niedzielę, 3 września, torpeda uderzyła w rufę statku, za maszynownią od strony portu, gdy znajdował się 250 mil na północny zachód od wybrzeża Irlandii. Wkrótce po tym, jak torpeda uderzyła w statek, okręt podwodny wyszedł na powierzchnię i wystrzelił pocisk, który eksplodował na pokładzie „C”. Okręt podwodny krążył wokół tonącego statku i był widziany przez wiele osób, w tym ocalałych Amerykanów, z których znaczna liczba - jak sądzę 12 lub więcej - złożyła w tej sprawie pisemne oświadczenia pod przysięgą.

Z przykrością informuję Izbę, że zeszłej nocy około 23:00 w Admiralicji otrzymano sygnał z informacją, że o 20:59 parowiec “Athenia” został storpedowany na pozycji około 200 mil na północny-zachód od Irlandii. Rozkazy ruszenia z pomocą zostały już wydane przez dowódców lokalnych. Krótko po północy cztery niszczyciele zdążały już z dużą prędkością na miejsce zdarzenia. Powinny być na pozycjach dziś rano około 10:00. Kolejny sygnał otrzymano od kapitana “Athenii” około 1 w nocy. Stwierdzano w nim, że spośród 1400 pasażerów część wciąż znajduje się na pokładzie a statek tonie szybko.  Zobacz więcej